מאמא ואבא באהבה – עשר עצות לקראת נישואין לבן או לבת שהתארסו

מקור: בלוג של מרכז עדן

מאת טלי רוזנבאום

מזל טובהבן או הבת שלכם התארסוובתוך ההמולה והמהומה של בחירת השמלותחיפוש אחר אולם החתונההפרחים והאוכלאתם רוצים גם לדבר עם הבן או הבת על חיי הנישואין הקרֵביםלא רק על טקס החתונה.

אם הנושאים של יחסיםאינטימיות ומיניות היו חלק מן השיחות הרגילות בביתכםהרי ששיחה חופשית ופתוחה עם ילדיכם לקראת חיי הנישואין שלהם תהיה נוחה וטבעיתאם לא ביססתם שפה נינוחה לדיונים מן הסוג הזהאין סיבה לדאגהאתם לא לבדובכל זאתכעתכשהבן או בת עומדים להתחתן יש עובדות רבות על מין ועל יחסים בין בני זוג שתרצו שהם יידעוהנה עובדות אחדות שחשוב להדגיש לבני זוג העומדים להינשא:

  1. אהוב את עצמך ודע לעמוד על שלך. המשורר האירי תומס מוּר כתב: ‘האינטימיות מתחילה בעצמךרק כאשר האדם מכיר את עצמו ואת תשוקותיו ואת צרכיורק אז הוא יכול להסביר אותםויכול לצפות לקשר טוב עם הזולת‘. כדאי להיות בטוחיםלעמוד על שלכם ולשדר את מה שאתם אוהביםרוציםצריכיםאם לא כן אתם עלולים להגיע למצב של פסיביות אגרסיביות שהיא מחסום רעיל מפני אינטימיות.
  2. להקשיב באמת לבן הזוג. מחקרים מראים כי כאשר אנו מרגישים שמקשיבים לנומבינים אותנו ודואגים לנוהדבר משפר את תחושת הסיפוק במערכת היחסיםלעתים בן הזוג רוצה לשחרר דברים מבלי לקבל עצות כיצד אפשר לתקן את הבעיהכאשר אומרים: ‘אויזה באמת נשמע קשה מאוד‘, הצד השני יודע שהבנת אותוכדאי לשוחח עם בן הזוג לגבי התגובה שהוא מעדיף לקבל כאשר יש לו בעיה שהוא רוצה לדבר איתך עליהולומר לך מתי הוא רוצה שפשוט תקשיב ומתי הוא רוצה עצהרוב האנשים רוצים שבני הזוג שלהם יקשיבו ויביעו אהדה.
  3. אתה לא אחראי למצב הרוח של בן הזוג. כאשר בן הזוג במצב רוח רעאל תחשוב שזה בגללך ואל תתחיל להתגונןצריך לזכור שזה מצב הרוח שלולא שלךצא מנקודת הנחה שאין לזה קשר אליךותמשיך להתעניין ולהיות פנוי לשיחה על מה שמטריד אותו – אם הוא מעוניין לשוחח.
  4. אמור תודה ובבקשהדבר בנעימות ושים לב לנעימת הדיבור שלך. הכרת תודהנדיבות ונימוסים טוביםיש להם חלק גדול בתחושה של הערכה כלפי הזולתכך הוא ידע שלא מתייחסים אליו כאל מובן מאליו.
  5. יחסי מין הם לא זכותפרס או עונש. קיום יחסי מין הוא הדדימתוך הסכמה של בני הזוגמתוך רצון לעונג ומתוך פרטיותלוקח זמן ללמוד מה כל אחד מבני הזוג אוהבלא צריך להציב יעדים וציפיותאו להפוך את זה לעולאף אחד לא יידע אם הצלחתם‘ בלילה הראשון או אחרי חודשים רביםקחו את הזמן שלכם ותיהנו מחוויית הלמידה.
  6. להתווכח בהגינות ולהשלים. לכל בני זוג יש אי הבנות ווויכוחיםחשוב לדעת כיצד להילחם וכיצד להתאוששאם אתם מרגישים הגנתיתגידו את זהואם אתם מרגישים כועסים מדי או שאתם עומדים להגיב תגובת יתרתבקשו פסק זמןחשוב שתקבעו זמן להמשך הדיוןכאשר אתם רגועים יותרהשתמשו בתיאור הרגשות שלכם –’אני מרגיש או אני מרגישה’ – ואל תאשימותביישו או תבקרוהרשו לעצמכם להיות רגישים מספיק כדי לומר: ‘אני חושב שאולי הכעסתי אותך‘; או בוא נפתור את זהאני לא רוצה לריב יותר‘.
  7. הביעו חיבה (ולא רק לקראת קיום יחסי מין). יש דרכים רבות של מגעאפשר להתכרבללחבקללטף ולעסותהמגע מוסיף לתחושת הקשר והקִרבה.
  8. תמשיכו לצאת. העובדה שהתחתנתם לא אומרת שאתם כבר לא יכולים לעשות דברים יחדהקפידו ליצור מקום לזמן איכות לפעילויות בילוי נעימותגם כאשר נולדים ילדים המשיכו להעריך את זמן האיכות המשותף שלכם ולהשקיע בו מחשבה.
  9. אנחנו עדיין ההורים שלכםאם אתם זקוקים לעצהלעזרהמרגישים מוצפים או חוששיםשניכם יכולים לבוא אלינואם יש לכם קושי באינטימיות גופנית או רגשיתיש אנשים שיכולים לעזור.
  10. היו שם זה בשביל זה  .השתדלו להיות חברים טוביםאוהבים ואנשי סודאנו מאחלים לכם שתחוו תשוקהאינטימיותאהבהחמלהאמון ומחויבות במסע המשותף שלכם.

אלו הקווים המנחים ליצירת יסוד ליחסי אהבההם מעניקים כלים ליצירת אינטימיות בריאה וחזקהכאשר אנו נותנים את העצות האלה לילדינו המתארסיםאנו נותנים להם את המתנה של הרשות לצמוחלהיפרד מאיתנו ולחוות עונג ואהבה בחיי הנישואין העתידיים שלהם.

Share this post